Name Association Title Email Phone
Miguel Rivera
Don Wakoluk
Russ Mizula
Keith Lyman
Charles Moore
Herb Gilmore
Will Stratford
Zoe Weizenbaum
James Cerone
Dave Hawkins Deputy
Tracy McNaughton
Susan Loring Wells
John Kinder Assistant
Kent Whitney
Tim Niejadlik
Leslie Cerier
Renee Richard
Mary Ryan
Claudia Lucas
Nancy McGarigal
Julie Stepanek 387-5670
Jonah Meyer
John Walter
Kevin Rudden
Taylor Beaudry
Jake Messier
Craig Pepin
Greg Caulton
Deacon Bonnar
Richard Brazeau
Meghan Gallo
Liz Lacy
Nancy Long For Quarantines and Barn Book
Joanna Hayes
Tarrah Dempsey
Ayres Hall
Robert Adams
Ray Cusson
Sue Quigley
Sarah Fiske
Claudia Sarti
Barbara Goodhind
Laura Sylvester
Kathryn Fiander
Veronica Richter
Jamie Malcolm-Brown
Peter Nyzio
Charles DiMare
Stephen Puffer
Lauren Thomas-Paquin
Liam Cregan
Linda Seidman
David Jolivet
Kenneth Holmberg
Ezzell Floranina
Chris Donta
Ernest Fitzell
Margie Tighe-Saporito
Andrew Berg
Miriam DeFant
Susan Reyes
Tessa Dowling
Tyler Alves
Jaime Donta
Mark Voltus
Jen Malcolm-Brown
Susan Gomberg
Ralph Armstrong
Damian Shanley
David Leach
Diane Jacoby
Cory Rogowski
Lisa Stratford
Daniel Fernandes
Jean Footit
Andrea Rogers
Marcus Johansson
Gary Bernhard
Elizabeth Witham
Zachary Warner
Frank Citino
Mary Lou Conca
India Meyer
Ronald Essig
Linda Rotondi
Maryélise Lamet 250th Anniversary Co-Chair 2009-2012; ad hoc 2013-2018
Janis Gray 250th Anniversary Co-Chair 2009-2012; ad hoc 2013-2018
Martha Favre 250th Anniversary Secretary 2009-2012; ad hoc 2013-2018
Rose Dawson 250th Anniversary 2009-2011
Linda Lau 250th Anniversary 2011-2012
Judith Makepeace 250th Anniversary 2009
Dina Stander 250th Anniversary 2009-2010
Karen Traub 250th Anniversary 2009-2012; ad hoc 2013-2018
Gail Weiss Accountant Accountant town.accountant@shutesbury.org 413-259-1108
Rebecca Torres ADA Committee Town Administrator / ADA Coordinator (non-voting) townadmin@shutesbury.org 413-259-1214
Vacancy ADA Committee
Vacancy ADA Committee
Vacancy ADA Committee Council On Aging Representative
Geneva Bickford Administrative Secretary Adminstratrive Secretary adminsecretary@shutesbury.org 413-259-6550
David Burgess Assessor Administrative Assessor assessor@shutesbury.org 413-259-3790
Leslie Bracebridge Assessor Assesssors' Clerk (non-member) 413-259-3790
Howard Shpetner Assessor Chair
April Stein Assessor
George Arvanitis Assessor
Wm Levine Board of Health
Catherine Hilton Board of Health Administrative Consultant boardhealth@shutesbury.org 413-259-2122
Catherine Hilton Board of Health Chair
Garrett Simonsen Board of Health
Arleen Read Board of Health
Norene Pease Board of Health
Jim Hemingway Broadband Committee Elected Member of MLP Board
Craig Martin Broadband Committee
Gayle Huntress Broadband Committee Municipal Light Plant Manager broadband@shutesbury.org 413-345-2855
Gayle Huntress Broadband Committee Chair
Steve Schmidt Broadband Committee Elected Member of MLP Board
Graeme Sephton Broadband Committee Elected Member of MLP Board
James Hawkins Building Inspector Building Commissioner/Program Manager jhawkins@frcog.org 413 774-3167 ext 113
Anna Cook Buildings Committee
Frank McGinn Buildings Committee
Jeff Quackenbush Buildings Committee
Stephen Dallmus Buildings Committee Chair buildings@shutesbury.org
Steve Sullivan Buildings Committee
Bob Groves Capital Improvement Planning Committee Finance Committee Rep.
Ryan Mailloux Capital Improvement Planning Committee Treasurer, ex-officio, non-voting
Ajay Khashu Capital Improvement Planning Committee Finance Committee Rep.
Michael Broad Capital Improvement Planning Committee Community-at-Large Rep.
Rebecca Torres Capital Improvement Planning Committee Town Administrator, ex-officio non-voting
Steve Sullivan Capital Improvement Planning Committee School Committee Representative
Ellen McKay Capital Improvement Planning Committee Chair, Community-at-Large Rep. 413-259-1615
Walter Tibbetts Cemetery Commission Cemetery Commissioner cemetery@shutesbury.org 413-687-4158
Dina Stander Cemetery Commission
Susan Millinger Cemetery Commission
Matteo Pangallo Community Preservation Committee Chair cpc@shutesbury.org
Rita Farrell Community Preservation Committee Representing the interests of affordable housing
Allen Hanson Community Preservation Committee Designee of Select Board to perform the duties of a Board of Park Commissioners
Henry Geddes Community Preservation Committee Historical Commission Representative
Beth Willson Community Preservation Committee Conservation Commission Representative
Clif Read Community Preservation Committee Planning Board Representative
Elaine Puleo Community Preservation Committee Open Space/Recreation Committee Representative
Vacancy Conservation Commission
Robin Harrington Conservation Commission
Carey Marshall Conservation Commission Land Use Clerk concom@shutesbury.org 413-259-3792
Mary David Conservation Commission
Beth Willson Conservation Commission
Scott Kahan Conservation Commission
Susan Millinger Council on Aging Secretary
Vacancy Council on Aging Member
Marilyn Tibbetts (deceased) Council on Aging
Jeannette Stockton Council on Aging
Melissa Makepeace O'Neil Council on Aging
Janis Gray Council on Aging
Martha Favre Council on Aging Chair coa@shutesbury.org 413-259-3796
Carla Palmer Council on Aging: Aging in Place Task Force
Matteo Pangallo Cultural Council
Rory Valentine Cultural Council Chair culture@shutesbury.org 413 256-0563
Becca Wheeler Cultural Council
Val Gilman Cultural Council
Nathan Longcope Cultural Council
Cara Brostrom Cultural Council
Elizabeth Pangburn Cultural Council
Norene Pease Eastern Franklin County Regional Health District Representative Eastern Franklin County Regional Health District Representative
James Slowinski Electrical Inspector Alternate
Maurice Gregoire Electrical Inspector Electrical Inspector mauriceagregoire@gmail.com 413 253-7505
Jacqueline Mendonsa Elementary School Principal mendonsaj@shutesburyschool.org 413-259-1212 ext 113
Gail Fleischaker Elliott Park Committee
Mary Anne Antonellis Elliott Park Committee
Catherine Hilton Elliott Park Committee Chair ElliottPark@shutesbury.org
Steve Sullivan Emergency Management Team Highway Superintendent
Kristin Burgess Emergency Management Team Deputy Director
Rita Farrell Emergency Management Team Select Board Member
Grace Bannasch Emergency Management Team Town Clerk
Kenneth Rotondi Emergency Management Team Board of Health Representative
Rebecca Torres Emergency Management Team Town Administrator
Leslie Bracebridge Emergency Management Team Volunteer Clerk
Leonard Czerwonka Emergency Management Team Emergency Management Director 413-259-1211
Eric Stocker Emergency Management Team Select Board Member
Jacqueline Mendonsa Emergency Management Team Elementary School Principal
Aaron Addison Emergency Management Team Volunteer Ham Operator
David Perlmuitter Emergency Management Team Public Information Officer
Gail Fleischaker Energy & Climate Action Committee
Vacancy Energy & Climate Action Committee
Vacancy Energy & Climate Action Committee
Nate Heard Energy & Climate Action Committee
Vacancy Energy & Climate Action Committee
Michael DeChiara Energy & Climate Action Committee ecac@shutesbury.org 413-259-1059
Isaac Goldstein Energy & Climate Action Committee
Craig Marden Energy Committee 2011 - 2020
Bruce Davidson Energy Committee 2008 - 2016
Ben Brau Energy Committee 2011 - 2022
Mark Tuominen Energy Committee 2011 - 2013
Allen Hanson Energy Committee 2018 - 2022
Steve Rice Energy Committee 2008 - 2018
Graeme Sephton Energy Committee 2021 - 2022
Larry Hunter Energy Committee 2008 - 2018
Clark Sylvester Energy Committee 2008 - 2017
Robert Novick Farm and Forestry Commission
William Wells Farm and Forestry Commission
Deacon Bonnar Farm and Forestry Commission
Rebecca Torres Farm and Forestry Commission Main contact townadmin@shutesbury.org 413-259-1214
Kathy Carey Farm and Forestry Commission
Bob Groves Finance Committee
Ajay Khashu Finance Committee Chair fincom@shutesbury.org
Jim Hemingway Finance Committee
Jim Walton Finance Committee
April Stein Finance Committee
George Arvanitis Finance Committee fincom@shutesbury.org 259-1348
Susie Mosher Finance Committee Secretary, and FinCom Representative on School Committee
Paul DeMarco Fire Department Firefighter
Xavier Suter Fire Department Firefighter
Mark Foster Fire Department Engineer (not compensated)
Noah Johannsson Fire Department Firefighter
Leonard Czerwonka Fire Department Fire Chief & Emergency Management Director firedepartment@shutesbury.org 413-259-1211
Vacancy Fire Department Deputy Chief
Stuart Richter Fire Department Lieutenant
Lee Elder Fire Department Firefighter
Andrew Reagan Fire Department Firefighter
Paul Britt Fire Department Firefighter
Isaac Goldstein Fire Department Firefighter
Justin Vezina Fire Department Firefighter
Richard Trimble Fire Department Firefighter
Nancy Matthews Franklin County Cooperative Inspection Program Representative
Rebecca Torres Franklin Regional Transit Authority Advisory Board Representative Town Administrator, Alternate rep.
Kristin Burgess Future of the Fire Department Committee 2021-2022, Police Chief
Walter Tibbetts Future of the Fire Department Committee 2021-2022, Fire Chief
April Stein Future of the Fire Department Committee 2021-2022, Personnel Board Representative
Jim Walton Future of the Fire Department Committee 2021-2022, Finance Committee Reprsentative
Rebecca Torres Future of the Fire Department Committee 2021-2022, Town Administrator Ex-Officio
Elaine Puleo Future of the Fire Department Committee 2021-2022, Select Board Representative
Michael Reske Highway Department Part-time Plow Operator
Benjamin Field Highway Department Part-Time Temporary Plow Operator
David Grenier Highway Department Equipment Operator
Steve Sullivan Highway Department Superintendent highwaydept@shutesbury.org 413-259-1215
Matteo Pangallo Historical Commission
Vacancy Historical Commission
Leslie Bracebridge Historical Commission Associate Member assessor@shutesbury.org
Henry Geddes Historical Commission Chair
Janice Stone Historical Commission
Bert Fernandez Historical Commission
Karen Czerwonka Historical Commission
Walter Tibbetts Lake Wyola Advisory Committee
Howard Kinder Lake Wyola Advisory Committee Gate & Dam Keeper
Vacancy Lake Wyola Advisory Committee Planning Board Representative
Eric Stocker Lake Wyola Advisory Committee Select Board Representative
Mary David Lake Wyola Advisory Committee Conservation Commission Representative
David Green Lake Wyola Advisory Committee
Catherine Hilton Lake Wyola Advisory Committee Board of Health Representative
Art Keene Lake Wyola Advisory Committee
John Gorey Lake Wyola Advisory Committee
Terry Smith Lake Wyola Advisory Committee
Mark Rivers Lake Wyola Advisory Committee Chair lwac@shutesbury.org 508 259-0972
Susan Millinger Library Library Substitute
Mary Anne Antonellis Library Library Director library.director@shutesbury.org 413-259-1213
Cynthia Coffin Library Assistant Librarian
Julie Stepanek Library Library substitute
Samantha Spisiak Library Library Substitute
Bradley Foster Library Building Committee
Elaine Puleo Library Building Committee Chair LibBuild@shutesbury.org
Dale Houle Library Building Committee
Mary Anne Antonellis Library Building Committee Library Director LibBuild@shutesbury.org
Jeff Quackenbush Library Building Committee
Stephen Dallmus Library Building Committee
Penny Jaques Library Building Committee
Molly Moss Library Building Committee
David Wheeler Library Capital/Fundraising Committee 2010 - 2012, Library Trustees Representative
Julie Stepanek Library Capital/Fundraising Committee 2010 - 2012, Friends of the Library Representative
George Arvanitis Library Capital/Fundraising Committee 2010 - 2012, Community Member
Louise "Weezie" Houle Library Capital/Fundraising Committee 2010 - 2012, Friends of the LIbrary Representative and Secretary
Karen Traub Library Capital/Fundraising Committee 2010 - 2012, Library Trustees Representative and Chair
Martha Field Library Facility Needs Assessment Committee 2007 - 2011
Lori Tuominen Library Facility Needs Assessment Committee 2007 - 2011, Finance Committee Representative
Michele Regan-Ladd Library Facility Needs Assessment Committee 2007 - 2011
Dale Houle Library Facility Needs Assessment Committee 2007 - 2011, Buildings Committee Representative
Louise "Weezie" Houle Library Facility Needs Assessment Committee 2007 - 2011
Karen Traub Library Facility Needs Assessment Committee 2007 - 2010
Michele Regan-Ladd Library Trustees Co-Chair librarytrustees@shutesbury.org
Tim Logan Library Trustees
Kate Cell Library Trustees Co-Chair library.director@shutesbury.org 259-1213
Melanie DeSilva Library Trustees
Bradley Foster Library Trustees
Nancy Dill Master Plan Working Group 2015 - 2017
Dale Houle Master Plan Working Group 2015 - 2017
Brad Spry Master Plan Working Group 2015 - 2017
Bob Groves Master Plan Working Group 2015 - 2017
Tim Logan Master Plan Working Group 2017 - 2018
Mary Anne Antonellis Master Plan Working Group 2015 - 2018
Michele Cunningham Master Plan Working Group 2015 - 2018
Melissa Warwick Master Plan Working Group 2015 - 2017
Jeanne Brown Master Plan Working Group 2016 - 2017
Allen Hanson Master Plan Working Group 2015 - 2018
Mike Vinskey Master Plan Working Group 2015 - 2018
Meryl Mandell Master Plan Working Group 2015 - 2018
Dave Kittredge Master Plan Working Group 2015 - 2017
Anne-Marie Kenerson Memorial Day Committee
Laurey Kenerson Memorial Day Committee
Theodore Cumberledge Memorial Day Committee
Albert Springer Memorial Day Committee
Gail Fleischaker Old Town Beach Committee 2014 - 2018
Mary Anne Antonellis Old Town Beach Committee 2014 - 2018
Catherine Hilton Old Town Beach Committee Chair 2014 - 2018
Barbara Bigelow Open Space Committee
Gail Fleischaker Open Space Committee
Penny Jaques Open Space Committee Main contact open.space@shutesbury.org
Geneva Bickford Our Town Newsletter Town Hall Liaison newsletter@shutesbury.org 413-259-6550
Janis Gray Our Town Newsletter Editor newsletter@shutesbury.org 413-259-1584
Rebecca Torres Personnel Board Town Administrator, ex-officio 413-259-1214
Vacancy Personnel Board Finance Committee Representative
Peg Ross Personnel Board Community-at-large member
April Stein Personnel Board Community-at-large member
George Arvanitis Personnel Board Finance Committee Representative
Tom Siefert Planning Board Associate Member
Deacon Bonnar Planning Board planning@shutesbury.org 413 406-2767
Ashleigh Pyecroft Planning Board
Steven Bressler Planning Board
Jeff Weston Planning Board
Nathan Murphy Planning Board Chair
Carey Marshall Planning Board Land Use Clerk planningboardluc@shutesbury.org
Michael DeChiara Planning Board shutesbury.michael.dechiara@gmail.com
Robert Raymond Planning Board
Keith Hastie Planning Board Associate Member
John Letourneau Plumbing/Gas Inspector Plumbing/Gas Inspector letourneauplumbing@gmail.com 413 367-0017
Devon Pelletier Police Department Permanent, Full-Time Officer
Police Department Comfort Dog
Nathaniel Masse Police Department Part-Time Officer
William Kimball Police Department Part-Time Officer
Nancy Long Police Department Dog Officer/Animal Inspector 259-1279
Nicholas Trinque Police Department Part-Time Officer
Curtis McGuire Police Department Full-Time Officer
Linda Newcomb Police Department Part-Time Officer
Kristin Burgess Police Department Police Chief police.chief@shutesbury.org 413-259-1279
Mary Jo Johnson Police Study Group 2021-2022, Community-at-Large Representative
Kristin Burgess Police Study Group 2021-2022, Police Department Representative
Rita Farrell Police Study Group 2021-2022, Select Board Representative
Mike Vinskey Police Study Group 2021-March 2022 (resigned), Community-at-Large Representative
Melissa Makepeace O'Neil Police Study Group Select Board Representative and Chair
Rebecca Torres Police Study Group 2021-2022, Town Administrator, ex-officio
Melody Chartier Police Study Group 2021-2022, Personnel Board Representative
Susie Mosher Police Study Group 2021-2022, Finance Committee Representative
Cheryl Hayden Police Study Group 2021-2022, Community-at-Large Representative
Leslie Bracebridge Records Storage Advisory Committee 2017 - 2020, Community-at-Large
Susan Millinger Records Storage Advisory Committee 2017 - 2020, Community-at-Large
Jim Aaron Records Storage Advisory Committee 2017 - 2018, Buildings Committee
Rebecca Torres Records Storage Advisory Committee 2017 - 2020, Town Administrator, ex-officio
Savanna Ouellette Records Storage Advisory Committee 2017 - 2020, Library Board of Trustees
Susie Mosher Records Storage Advisory Committee 2017 - 2020, Town CLerk
Martha Favre Records Storage Advisory Committee 2017 - 2020, Town Hall
Christine Robinson Recreation Committee
Barbara Bigelow Recreation Committee Chair recreation@shutesbury.org
Ann Brigham Recreation Committee
Christine Marglin Recreation Committee
BZ Reily Recreation Committee recreation@shutesbury.org 413 687-3605
Elaine Puleo Recreation Committee
Sean Genereux Recycling & Solid Waste Committee Recycling Coordinator recycling@shutesbury.org 413-415-8494
Barbara Bigelow Recycling & Solid Waste Committee
Tim Logan Recycling & Solid Waste Committee
Gail Fleischaker Recycling & Solid Waste Committee
Peg Ross Recycling & Solid Waste Committee
Steve Rice Recycling & Solid Waste Committee
Meryl Mandell Recycling & Solid Waste Committee Chair recycling@shutesbury.org 413-259-1282
Mary Glavin Recycling & Solid Waste Committee
Marla Killough Recycling & Solid Waste Committee
Jennifer Taylor School Committee taylorj@shutesburyschool.org
Julie Martel School Committee martelj@shutesburyschool.org
Jeremy Mailloux School Committee maillouxj@shutesburyschool.org
Anna Heard School Committee hearda@shutesburyschool.org
Bethany Rose School Committee Chair roseb@shutesburyschool.org
Rita Farrell Select Board Chair selectboard@shutesbury.org 413-259-1297
Melissa Makepeace O'Neil Select Board Co-Chair
Eric Stocker Select Board
Jennifer Haggerty Superintendent of Union 28 Schools haggerty@erving.com 413 423-3337
Ryan Mailloux Tax Collector Assistant Tax Collector
Ellen McKay Tax Collector Tax Collector collector@shutesbury.org 413-259-1615
Rebecca Torres Town Administrator Town Administrator townadmin@shutesbury.org 413-259-1214
Jeanette Kiely Town Clerk Assistant Town Clerk
Grace Bannasch Town Clerk Town Clerk townclerk@shutesbury.org 413-259-1204
Paul Lyons Town Meeting Town Moderator moderator@shutesbury.org 413-259-1556
Ryan Mailloux Treasurer Treasurer treasurer@shutesbury.org 413-259-1801
Steve Sullivan Tree Warden Tree Warden Loraxlives@msn.com 413-259-1626
Janice Stone U. S. Dept. of the Interior Trail Stewardship Council Representative
Kevin Weir U. S. Dept. of the Interior Trail Stewardship Council Representative
Chris Demars Veterans Services Deputy Director christopher.demars@greenfield-ma.gov 413 772-1571
Mark Rivers Water Resources Committee Lake Wyola Advisory Committee
Al Werner Water Resources Committee Chair WRC@shutesbury.org
Paul Lyons Water Resources Committee Conservation Commission Representative
Al Werner Water Resources Committee Board of Health Representative
Michael Ross Water Resources Committee Community-at-Large
Vacancy Water Resources Committee Community-at-Large
Vacancy Water Resources Committee Planning Board Representative
Eric Stocker Water Resources Committee Select Board Representative
Grace Bannasch Web Committee Town Clerk
Gail Fleischaker Web Committee Chair web@shutesbury.org 413-253-0565
Joyce Braunhut Web Committee
Fred Steinberg Web Committee
Greg Caulton Web Committee
Jon Thompson Zoning Board of Appeals
John Aierstuck Zoning Board of Appeals
Carey Marshall Zoning Board of Appeals Land Use Clerk zba@shutesbury.org
Jeff Lacy Zoning Board of Appeals Associate Member zba@shutesbury.org
Vacancy Zoning Board of Appeals 1st Alternate
Mary David Zoning Board of Appeals
Vacancy Zoning Board of Appeals 2nd Alternate